Volvo S60 1.6 Drive İnceleme

Volvo, son zamanlarda adını Geely’e satışı ile andırmaya başlasa da, bu durumdan kötü etkilenmediğini gösteriyor. Volvoların eski serilerinden daha çok öne çıkıyor. Volvo’ya sahip olanlar etkileyici bir görünüşe ve çekici tasarıma kavuşacaklardır. Eğer aracınızda tasarruf isterseniz, bagaj kapağında Drive logosu mevcut olan Volvo’lar sizi bekler. Özellikle filo kiralama hizmetinden yararlanmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettikleri bu model için Volvo S60 inceleme yazısı oluşturarak, aracın detaylarını paylaştık…

Volvo S60 1.6 Drive Tasarım İnceleme

Keskin hatlı olan eski Volvo’lar artık geride kaldı. Farklı tasarım anlayışı C30 ile başladı. Sonrasında ise S60 ile yepyeni bir boyuta geçti. Volvo’ların eski serileriyle hiç göze çarpmıyordunuz ama şimdi S-60 ile gözler üzerinizden eksik olmuyor. Far grubundan ayrı duran güzdüz farları S-60’ı farklı kılıyor. Bagaj kapağının uç kısmına kadar uzanan tavan çizgisi farklılık yaratmış. S60’a yandan bakan gözler aynaların altındaki sensörleri fark edecektir. Arka kısmındaki yüksek bagaj yapısı ve ters L formundaki farlar ile gözleri üzerine topluyor. Volvo’nu bagaj kapağında bulunan Drive logosu 1.6 litrelik ekonomik ve çevreci dizel olduğunu gösteriyor. 4628 mm uzunluğa sahip olan S60, Audi A4’ten 7.5 cm daha kısa, Mercedes’in C serisinden 3.7 cm, BMW 3 serisinden 9.7 cm daha uzundur. S-60, 380 litrelik bagaj hacmiyle beklentilerin altında kalmıştır.

Volvo S60 1.6 Drive İç Mekan İnceleme

S-60’ın iç mekanında kullanılan malzemeler gayet kalitelidir. Orta konsolda bulunan bilgi ekranı içerisini harika gösteriyor. Bu sistem oldukça basittir. Volvo, artık Türkiye için de navigasyon desteği veriyor ve çalışması da gayet sağlıklıdır. Start ile stop şerit takip asistanı, BLIS sistemi ve park sensörlerini devre dışı bırakan butonlar orta konsolun en alt kısmına yerleştirilmiş. Elektronik el freni direksiyonun sol tarafında, motoru çalıştıran buton ise sağ tarafındadır. Gri renkli gösterge paneli ve aracın direksiyonu da gayet kolay kavranıyor.

Volvo S60 1.6 Drive Motor İnceleme

Dizel baz motor olarak görev yapan 1.6 litrelik motor, Ford-PSA tarafından üretilmiştir. Biz bu tarz düşük hacimli dizel motorlara alışık olmadığımız için çoğu kişi bu güçteki motorun S-60’a yakışmadığını düşünüyor. Performans aramayan müşteriler için Drive logolu Volvo’lar mükemmel ötesi. 4 silindirli 5600 d/d’de 115 hp güç üreten motor, 1.5 tonun üzerindeki Volvo S60’ı taşımak için 1750-2500 d/d ağırlığında ürettiği, 270 Nm torkuna güveniyor. İyi ayarlanmış vites oranları sayesinde 100 km hıza 10.9 saniyede ulaştıran motor 195 km hıza olanak veriyor.

Merakla beklediğiniz motor kısmındaki tüketim verileri oldukça etkileyicidir. S60 6 kademeden oluşan manuel şanzıman sayesinde otoyolda 4.3 Lt/100 km gibi verilere ulaştık. Şehir içinde ise 6.5 Lt/100 km gibi verilerle karşılaştık. Testlerimizin sonucunda ortalama yakıt tüketimini 6.1 Lt/100 km olarak ölçtük.

Yorum Yapın