Senetle Araba Nasıl Alınır? Banka kredisiz araba

Araba satın almak istediğinizde, eğer bir birikiminiz yoksa mutlaka banka kredisi kullanmak zorunda mısınız? Çok sayıda kişi için bu sorunun yanıtı farklı olsa da aslında senet ile de araba satın almak mümkün. Yani banka kredisi kullanmanız birikimsiz araba satın almanız için tek yol değil. Senetle araba satın almak da belirli bir prosedürü zorunlu kılıyor. Peki, senetle araba nasıl alınır banka kredisiz araba nasıl satın alınır?

Senetle Araba nasıl alınır? Banka Kredisiz Araba Satın Alma

Faiz ödemek ve banka kredisi kullanmak istemeyenlere bu kolaylığı sunan genellikle otomobil galericileri oluyor. Senet ile araba satın almak için güvenilir bir galerici bulmanız gerektiğini de unutmayın. Satın almak istediğiniz arabanın fiyatının belirli bir oranını hazır bulundurmanız da gerekmiyor. Sadece noterde rehin koydurma işlemi için ödemeniz gereken 300 TL ve alım satım işlemleri bedeli olan 120 TL yanınızda bulundurmanız gereken miktar.

Banka kredisi olmadan araba satın alın

Özellikle kredi notu düşük olanların ve bankalara yaptığı kredi başvurusu reddedilenlerin tercih ettiği bu yöntemde galericiler araç satın almak isteyen kişi adına kredi kullanıyor. Ancak bu işlem elbette sadece sizin satın almak istediğiniz otomobile kavuşmanız için size yapılan bir jest değil. Tahmin edebileceğiniz gibi galerici de bu işlemden bir kar elde ediyor. Aynı zamanda otomobil seçimini de size bu şansı sunan galeriden satın almanız gibi beklentileriniz olabiliyor.

Prosedürü bir örnek ile açıklamak gerekirse, galeri sahibi olanların genellikle anlaşmalı bulunduğu bankalar oluyor. Galericiler bu bankalarda sizin ihtiyacınız olan kredi miktarını % 0,95 faiz oranı eşliğinde çekiyor. Bir anlamda sizin adınıza banka kredisi kullanmış oluyor. Ancak kredinin geri ödeme vade oranına bağlı olarak bir faiz uygulaması yapıyor. Dolayısıyla banka kredisi bankadan % 0,95 faiz oranıyla çekilmişken ekstra %3 faiz ekleyebiliyor. Dolayısıyla geri ödemeyi % 2,05 oranından gerçekleştirmeniz gerekiyor. Dolayısıyla aradaki fark da sizin adınıza banka kredisi kullanan galericinin karı oluyor.

Peşinatsız Senetle Nasıl Araba Alınıyor?

Banka kredisi işleminin tamamlanmasının ardından galericiler satın aldığınız otomobilin üzerine rehin işleminin koyulmasını talep ediyor. Karşılığında size senet hazırlıyor ve siz senetlerin tamamını ödedikten sonra otomobilin üzerine koyulan rehin kaldırılıyor. Ancak bu noktada bilinmesi gereken önemli bir husus var. Senetlerin tamamını ödemeden yani otomobil üzerindeki rehin kaldırılmadan aracınızı asla satışa çıkaramazsınız. Bankacılık işlemleri ile ilgili bilgi almak isterseniz aşağıdaki web sitesini ziyaret edebilirsiniz…

bankacılık işlemleri

Bunun yanı sıra senetlerden herhangi birini gününde ödeyemediğiniz durumlarda aracınızı kaybedebilirsiniz. Çünkü böyle bir durum söz konusu olduğunda galericiler avukatlarıyla hemen görüşerek tedbir amaçlı arabaya el konulmasını sağlıyor. Daha önce düzenli olarak ödediğiniz senet bedellerinin tarafınıza iadesi de mümkün olmuyor.

Senetle araba nasıl satın alınır yazımızda son olarak hatırlatalım. Senet yöntemini tercih ederek araç satın almak, düzenli bir gelire sahip olmayanlara önerilen bir araba satın alma yöntemi değil. Ödemelerin yapılamaması halinde çok ciddi bir maddi zarar ile karşı karşıya kalınabilir.

Yorum Yapın