Porsche Macan İncelemede | Ankara Araç Kiralama

Bugünkü test konuğumuz, Porsche’nin SUV modeli Macan. Otomobil adını Endonezce dilindeki ‘kaplan’ kelimesinden alıyor. Bakın Audi Q5 ile aynı platformda geliştirilen Porsche Macan özellikleri nasıl? Ankara Araç Kiralama ‘dan Macan incelemesi…

Porsche Macan Özellikleri | Ankara Araç Kiralama

Diğer Porsche modellerinde olduğu gibi Macan’da çekici hatlara sahip olan bir otomobil. Özellikle büyük radyatör girişi ile ön kısımda klasik Porsche farlarının olması büyük dikkat çekiyor. Metal çerçeve gibi farları saran motor kısmı yan çamurluklar ile beraber açılıyor. Markanın sor araçlarındaki tasarım elemanlarının bazılarını, aracı yandan incelediğimizde Macan’da görebiliyoruz. Mesela ön çamurluklara verilen kavis tasarımı 911 modelini anımsatıyor. Tavanda yer alan çizgi arkaya doğru açılıyor. Aynı şekilde otomobilin arka kısmında da markanın sportif öğelerine göndermeler yapılmış. Özellikle arka bölümde 3 boyut hissi uyandıran ince stopların yer alması dikkatlerden kaçmıyor.

porsche-macan

Başarılı bir dokunma hassasiyetine sahip araçta 7 inç’lik dokunmatik ekran bulunuyor. Fakat böylesine mükemmel bir otomobilde insan daha büyük ve renkli bir ekran arıyor. Ayrıca iç mekan tasarımında da bizleri yanıltı. Ön kısımda yeterli bir alan yaratılmasına rağmen arka koltuk sırasında diz mesafesi oldukça kısıtlı kalıyor. Alçalan tavan sebebiyle arka kısımda oturanlar Porsche Macan’a iniş ve binişlerde özel bir efor sarf etmeli.

Aracın normalde 500 litre olan bagaj hacmi, arka koltuklar yatırıldığında 1500 litreye çıkıyor. Direkt enjeksiyon sistemine sahip olan turbo motor ise 2 litre hacminde. 5500 devirde 237 beygir güç üreten Porsche modeli, 1500 devirde 350 nm tork üretiyor. Bu güç PDK adı verilen şanzıman vasıtası ile dört tekerleğe de iletiliyor. Bu nedenle araç, sürekli dört tekerlekten de çekiş sistemine sahip. Porsche Macan zemin koşullarına göre gücün hepsini arka ve ön aks arasında dağıtabiliyor.

Hız ibresi 0’da olan bu otomobil 100 km hıza sadece 6.9 saniyede ulaşıyor. Bu süre ile ağırlığı 2 tona yakın olan araba herkesi etkiliyor. Ayrıca ağırlığı ve gücü ile orantılı olan bir yakıt tüketimine sahip. Her ne kadar fabrika değerleri daha düşük olsa da, şehir içinde sakin bir şekilde kullanıldığında bile 9 litrenin altına pek düşmüyor. Performanslı kullanmak isteyenler için de belirtelim ki; ortalamalar 15 litre düzeylerine çıkıyor. Genel anlamda sert süspansiyona sahip olan Porsche Macan incelemesinin sonuna geldik. Ankara Araç Kiralama ‘dan bu otomobili almak isteyenler için bir uyarı: sert süspansiyonlar, normal zeminlerde sorun teşkil etmez fakat zemin kalitesi düştükçe aracın iç mekanında titreşimler hissedilir.

Yorum Yapın