Oto Kiralama Sektörüne Dair Her Şey

Bütçemiz elverdiği sürece yaşam alanınızın dışına çıkmak isteriz. Genelde toplu taşıma araçlarını tercih ederiz. Gittiğimiz şehirde, ülkede yada kasaba da planlarımız dahilinde dolaşma, gezme ihtiyacı duyarız. Bunun için araba ihtiyacı kaçınılmaz olup dolaşmak adına bir mecburi ihtiyaç haline gelir. Bu ihtiyacı en kolay ve en yararlı gidermenin yolu oto kiralamadan geçer.

Oto kiralama genel olarak 2’ye ayrılır.

1-Günlük araç kiralama

2-Uzun dönem araç kiralama

Havalimanları ve turistik gezilerde daha çok günlük kiralamalarla, firma kullanımlarında uzun dönem kiralama ile yapılır. Uzun dönem için yapılan oto kiralama mali avantajlar ve uygulama kolaylıkları getirir. Bu uygulama firmalara filo kiralama yöntemini benimsetir. Bu hizmeti veren kuruluşlar, tüm havaalanlarına ve şehirlere yayılmış durumdadır.

Oto kiralama hakkında Detrait havaalanında 1946 yılında Warren Avis tarafından bilinen ilk ofis kurulmuştur. Bu sistem franchise yöntemiyle tüm dünyaya yayılmıştır. Hertz, Bulget gibi çok uluslu şirketleri kurulmuştur. Bu nedenle oto kiralama dünya ölçeğinde kullanıma açılmıştır. Uluslar arası firmalar ile günümüzdeki araba kiralama firmaları birlikte çalışmışlardır. Bu nedenle dünya çapında çeşitlilik sağlanmaktadır.

Oto kiralarken herhangi bir sorunla karşılaşmamak için firmanın doğru seçimi önemli bir husustur. Kiralama şirketi kurumsal olmalı, yasal izinle çalışmalıdır. Şirketin bir adresi ve telefonu olması gerekir, Korsan şirketlere dikkat edilmelidir.

Bu konuda acele edilmeden iyice araştırılması gereklidir. Kiralanacak araç kontrol edilmeli, firma çalışanlarından bilgi alınmalıdır. Güvenmek her ne kadar iyi ise kontrol etmek, incelemek daha iyidir. Oto kiralamada gereken bilgiler istenip gözden geçirilmelidir. Araçta herhangi bir kusur var ise yapılan sözleşmede belirtilmesi gerekir. Böyle bir durumda ya fotoğraf çekin ve yahut ta aracı kiralamaktan vazgeçin. Yapılan sözleşme aracın yakıt miktarı, aracın kilometresi, aracı kaç şoförün kullanacağı ve kimlik bilgilerini yazdırın. Sözleşmeyi muhakkak imzalamadan önce okuyun. Gözünüze takılan herhangi bir şey olursa mutlaka inceleyin. Sözleşme de ek yazıyor ise, görmek isteyin. Firma ile aklınıza takılan bir soru oluşursa aracı kiralamaktan vazgeçin. Şayet araç kiralanırsa sözleşmenin bir nüshasını almayı unutmayın. Ödenen ücretin bir belgesini mutlaka alın. İmzaladığınız bir senet var ise araç tesliminde geri alın. Gözden kaçırdığınız bazı aksilikler başınıza dert olabilir.

Yorum Yapın