Oto Kiralama Hizmetine Neden İhtiyaç Duyulur?

Bütçemiz elverdiği sürece yaşam alanınızın dışına çıkmak isteriz. Genelde toplu taşıma araçlarını tercih ederiz. Gittiğimiz şehirde, ülkede yada kasaba da planlarımız dahilinde dolaşma, gezme ihtiyacı duyarız. Bunun için araba ihtiyacı kaçınılmaz olup dolaşmak adına bir mecburi ihtiyaç haline gelir. Bu ihtiyacı en kolay ve en yararlı gidermenin yolu oto kiralama hizmetinden geçer.

Oto kiralama 2’ye ayrılır.

1- Günlük araç kiralama

2- Uzun dönem oto kiralama

Havalimanları ve turistik gezilerde daha çok günlük kiralamalar, firma kullanımlarında ise uzun dönem kiralama yapılır. Uzun dönem için yapılan oto kiralama mali avantajlar ve uygulama kolaylıkları getirir. Bu uygulama firmalara filo kiralama yöntemini benimsetir. Bu hizmeti veren kuruluşlar, tüm havaalanlarına ve şehirlere yayılmış durumdadır.

Oto kiralama hakkında Detrait havaalanında 1946 yılında Warren Avis tarafından bilinen ilk ofis kurulmuştur. Bu sistem franchise yöntemiyle tüm dünyaya yayılmıştır. Bu nedenle oto kiralama dünya ölçeğinde kullanıma açılmıştır. Uluslar arası firmalar ile günümüzdeki araba kiralama firmaları birlikte çalışmaktadır. Bu şekilde dünya çapında çeşitlilik sağlanmaktadır.

Oto Kiralama Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oto kiralarken herhangi bir sorunla karşılaşmamak için firmanın doğru seçimi önemli bir husustur. Kiralama şirketi kurumsal olmalı, yasal izinle çalışmalıdır. Özellikle korsan şirketlere dikkat edilmelidir.

oto kiralama Ankara

Bu konuda acele edilmeden iyice araştırılması gereklidir. Kiralanacak araç kontrol edilmeli, firma çalışanlarından bilgi alınmalıdır. Güvenmek her ne kadar iyi ise kontrol etmek, incelemek daha iyidir. Oto kiralamada gereken bilgiler istenip gözden geçirilmelidir. Araçta herhangi bir kusur var ise yapılan sözleşmede belirtilmesi gerekir. Böyle bir durumda ya fotoğraf çekin ve yahut ta aracı kiralamaktan vazgeçin. Yapılan sözleşme aracın yakıt miktarı, aracın kilometresi, aracı kaç şoförün kullanacağı ve kimlik bilgilerini yazdırın. Sözleşmeyi muhakkak imzalamadan önce okuyun. Gözünüze takılan herhangi bir şey olursa mutlaka inceleyin. Sözleşme de ek yazıyor ise, görmek isteyin. Firma ile aklınıza takılan bir soru oluşursa aracı oto kiralama işleminden vazgeçin. Şayet araç kiralanırsa sözleşmenin bir nüshasını almayı unutmayın. Ödenen ücretin bir belgesini mutlaka alın. İmzaladığınız bir senet var ise araç tesliminde geri alın. Gözden kaçırdığınız bazı aksilikler başınıza dert olabilir.

Yorum Yapın