Kış Lastiği Uygulaması 2016 | Ankara Oto Kiralama

Yetkili bakanlık tarafından hazırlanan kış lastiği uygulaması 2012 yılında yürürlüğe girmişti. Yönetmeliğe göre kış lastiği uygulamasına uymayan araçların yola devam etmelerine izin verilmiyor. Bu kararlar doğrultusunda kış lastiği kuralına uymayan arabalar için her yıl 519 liralık ceza uygulanıyor. Şehirlerarası yolcu ve yük taşıyan ticari araçların uygulama zorunluluğu her yıl 1 Aralık’ta başlayıp, 1 Nisan tarihinde sona eriyor. Ancak hava koşullarına bağlı olarak, ilgili Bakanlık tarafından bu tarih uzatılabilir. Ankara oto kiralama firmasının yayınlarını takip ederek, kış lastiği uygulamasının ne zaman sona ereceğini öğrenebilirsiniz.

Ankara Oto Kiralama Kış Lastiği Takmanızı Önerir

Kış lastiği uygulamasına sadece ticari araçların değil tüm arabaların uymasını öneriyoruz. Özellikle karlı ve ıslak zeminlerde çok daha iyi yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sunan bu lastiklerin tüm araçlarda kullanılması gerekmektedir. Güvenli bir yolculuk için yaz lastiklerine göre daha yumuşak bir hamura ve yol tutuşunu arttırıcı kılcal desenlere sahip olan kış lastiklerinin tercih edilmesi gereklidir. Ancak hatalı kış lastiği uygulaması da kaza yapma riskini 6 kat arttırmaktadır. Bu nedenle hatasız bir şekilde kış lastiği uygulaması için oto kiralama Ankara şubemizden bilgi alabilirsiniz…

 

İstatistiklere göre kış mevsiminde kaza yapma oranı yaz mevsimine oranla 5 kat artış gösterdi. Bu nedenle kış lastiği uygulaması, kış aylarında daha iyi tutunma ile güvenli sürüş imkanı sağladığı için can güvenli açısından her araçta gereklidir. Ancak yönetmeliğe göre sadece ticariler için zorunludur. Ticari araçlarda yapılan kontrollerde kış lastiği kullanmayan arabalar için para cezasının yanı sıra puan cezası da uygulanıyor. Uygulamanın ilk başlatıldığı yıl, ilgili dönemler içerisinde 397 araç sahibine 210 bin 203 TL Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ekiplerince ceza kesildiği belirtilmişti. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da 56 bin 3 lira olmak üzere 105 araç sahibine ceza kesildiği açıklandı. Ankara oto kiralama olarak hem can güvenliğiniz için hem de ceza yaptırımlarına mecbur kalmamak adına kış lastiği uygulamasını göz ardı etmemenizi tavsiye ederiz. Kış lastiği uygulaması ile ilgili tüm soru ve sorunlarınız için oto kiralama Ankara şubemize müracaat edebilirsiniz.

Yorum Yapın