Kış Aylarında Güvenli Sürüş Teknikleri

Trafiğe çıkarken elbette her zaman dikkatli olmak gerekiyor. Ancak kış aylarında ekstra dikkatli olmakta fayda var. Çünkü ülkemizde yaşanan kazaların verileri incelendiğinde en yüksek verilere kış aylarında rastlanıyor. Çünkü mesafelerinin bozulması, zorlu hava şartları ve gerekli önlemlerin alınmamasıyla birlikte sürüş tekniklerinde yapılan hatalar birleşince kazalar kaçınılmaz hale geliyor. Bu nedenle kış ayları için aracımızdaki gerekli tedbirleri aldıktan sonra güvenli sürüş teknikleri dediğimiz yöntemleri inceleyerek, olası kazalara karşı hem kendimizi hem de sevdiklerimizi güvenceye almalıyız. Peki, nedir bu güvenli sürüş teknikleri?

Kışa Özel Güvenli Sürüş Teknikleri

1-Trafikteyken dikkatinizin dağılmaması için algılarınızın açık olmasına özen gösterin. Önünüzdeki araba ile takip mesafenizin dışına çıkmayın ve sürüş hızınızı mevcut duruma göre ayarlayın.

2-Kış aylarında güvenli sürüş teknikleri arasında vites değiştirme oldukça önemlidir. Bu mevsimde mümkün olduğunca vites değiştirirken  dikkatli davranmalısınız. Çünkü vites değişimi doğru bir şekilde ayarlandığında, zorlu yollarda motor yeni vitesle daha kolay başa çıkabilecektir.

3-Kış mevsiminde sıklıkla yapılan sürüş hatalarından biri de fren kullanımıdır. Çünkü ani durumlarda genellikle refleks olarak frene basılır. Fakat kaygan ve buzlu zeminlerde frene basmak, daha büyük tehlikelerin oluşmasına zemin hazırlamaktır. Bu nedenle olası durumlara karşın kademeli olarak fren kullanmak, güvenli sürüş teknikleri arasında yer almaktadır.

4-Sürüş sırasında en tehlikeli noktalardan bir diğeri virajlardır. Bu nedenle güvenli bir sürüş için mutlaka viraj alırken düz şekilde yavaşlamalısınız. Ayrıca lastik kaymasını ve kontrolün kaybolmasını engellemek için virajlı yolda direksiyon sabit tutulmalı ve seri davranılmalıdır. Bunun yanı sıra viraj alırken sabit hızda araba kullanılmalıdır.

5-Kış aylarında güvenli sürüş teknikleri arasında yer alan sonuncu madde ise, tekerlek kontrolüdür. Bu mevsimde ön tekerlek direksiyon hakimiyetinizi kaybettiğiniz durumlarda, yol kontrolü ve tutuşunu tekrar kazanmak için ilk önce ayağınızı gazdan çekin. Sonrasında hızınızı azaltmaya çalışın. Bunun yanında dikkatli bir şekilde tekerlekleri kitlemeden hafif hafif fren pedalına basabilirsiniz.

Arka tekerlek kontrolünü kaybettiğinizde ise, hiç bir sebeple fren yapmayın! Çünkü fren arka tekerdeki dengesizliği arttıracak ve yol tutuşunu kaybetmenize neden olacaktır.

Ankaraarackiralama6.com iyi yolculuklar diler…

Yorum Yapın