Kiralık Arabalarda Kullanılan Sıvıların Önemleri

Nasıl insan hayatının devam etmesi için belirli etkenler varsa, arabaların da yaşamlarını devam ettirebilmek adına bazı sıvılara ihtiyaç duyar. Örneğin akaryakıt; beyin ile kalbin çalışabilmesi ve varlığını devam ettirebilmesi için gerekli olan kan gibi görebiliriz. Vücudumuzun sıvı olarak suya ihtiyaç duyduğu gibi kiralık arabalarında ihtiyaç duyduğu birtakım sıvılar vardır. Ankara Araç Kiralama olarak sürücülere yardımcı olabilmek amacıyla, araçların olmazsa olmaz sıvılarını ve önemlerini bir araya getirdik…

Kiralık Arabaların Olmazsa Olmaz Sıvıları ve Önemleri

Şanzıman bildiğiniz gibi vites kutusu olarak da adlandırılmaktadır. Bu yapı, motordan aldığı gücü tekerleklere ileterek arabanın hareket etmesini sağlar. Ancak motordan aldığı gücü, direk tekerleğe iletmez. Çünkü gücü kademeli olarak arttırmaya yarayan bilyelere sahiptir. Ayrıca sekromecler, vites hilalleri, dişliler ve miller de gücü kademeli olarak arttırmasını sağlar. Örneğin; diş tekerlere ulaşırken şanzımanın dişlileri birbirine geçerek çalışmaktadır. Bu nedenle dişlilerde meydana gelen aşınmaları engellemek için şanzıman yağının belirli periyotlarla değişmesi gereklidir.

Motor ve bütün aksamları üzerinde ince bir yapı oluşturan motor yağı da, motorun doğru çalışmasına yardımcı olur. Gücün tekerlere daha fazla aktarılmasını için sürtünmeyi engeller. Önemli işlevi olan bu yapı, yağ içerisindeki temel bileşenler motor ve parçalarının paslanmasına da engel olur ve temizlenmesine yardımcı olur. Kiralık araba ve kendi aracınız için bu kadar önemli bir göreve sahip olan motor yağının, şanzıman yağında olduğu gibi belirli aralıklarla değiştirilmesi ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Kiralık Arabalarda Fren Hidroliği Önemli

Arabalardaki fren hareketini merkeze iletmeye yarayan yağ türüne, fren hidroliği adı verilmektedir. Büyük önem taşıyan bu sıvı, fren pedalına basıldığı anda basıncın sisteme iletilmesini sağlar. Fren hidroliğine su ve benzeri sızıntının olması, ayrıca yağın yüksek ısıdan ötürü kaynaması neticesinde frene basma işleminde sorunlar yaşanır. Örneğin; yağın azalması sonucunda frene basıldığında fren boşluğa düşerek, durma görevini gerçekleştirmez. Bu nedenle yolculuk anında benzer problemlerle karşılaşmamanız için Ankara Araç Kiralama şirketlerinin bünyesinde bulunan kiralık arabalardaki yağın kontrolünün yapılıp yapılmadığını sorgulanmalıdır…

Direksiyon hakimiyetini sağlayarak, daha rahat bir sürüş keyfi veren hidrolik direksiyon sistemi, sürücülere büyük kolaylık sağlamaktadır. Ancak direksiyon sisteminin doğru bir şekilde çalışabilmesi için hidrolik yağa ihtiyaç duyar. Bu nedenle yağın belirli aralıklarla kontrol edilmesi ve değiştirilmesi gereklidir. Sıvılar içerisinde bu yağ, sızıntı oranı en düşük ve en sorunsuz yağdır.

Son olarak Ankara Araç Kiralama sitesi olarak sürücülerimize tavsiyemiz, antifirizin kontrol edilmesidir. Radyatörün paslanmasını da engelleyen antifiriz, soğuk havalarda suyun donmasına da engel olmaktadır. Antifiriz yılda bir kez değiştirmesi gerekliliğini unutmayınız.

Yorum Yapın