Filo Kiralama Sektörü Avrupa-Türkiye Karşılaştırması

Dünyadaki en büyük danışmanlık ve pazar araştırma firmalarından birinin yapmış olduğu araştırma filo kiralama pazarının rakamlarını çarpıcı bir şekilde ortaya koydu. Batı Avrupa, İskandinav , Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini de içeren araştırma, 26 ülkenin filo kiralama ve araç kiralama durumlarının birbirlerine karşı oranlarını net bir şekilde tespit etmiş.

Filo Kiralama ve Araç Kiralama Karşılaştırması

Yıllık 15.9 milyon binek araba satışının gerçekleştiği ilgili ülkelerde, gerçek filo satışlarının 4.8 milyon olduğunu araştırmada belirtilmektedir. Özellikle Batı Avrupa ülkelerinden son yıllarda gerçekleşen sektörel durgunluğa rağmen 2014 yılı içerisinde operasyonel kiralama şirketlerinin alımları, filo satışlarının yüzde 35’lik bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu rakam da, satışların 1.7 milyon tanesine denk gelmektedir. Araştırmada ülkemizin aynı yıl içerisinde araç kiralama ve filo kiralama faaliyet rakamlarına da yer verildi. Türkiye yıllık yaklaşık 100 bin opreasyonel araç kiralama alımı yapmış. Bu alım ile İspanya’yı geride bırakarak, araştırma kapsamında olan 26 ülkenin arasında 7.sıraya yerleşmiş. Sektörel öngörüler incelendiğinde ise 2018 yılı geldiğinde, Türkiye’nin Belçika’yı geride bırakarak 6.sırada yer alması bekleniyor.

araç kiralama

Filo kiralama anlamında Batı Avrupa’nın doymuş ve gelişmiş pazarını incelediğimizde, bu ülkelerde yaşanan ekonomik yavaşlamanın filo sektörüne de etki ettiği görülmektedir. Özellikle İtalya, Hollanda ve İspanya’da 2014 ve 2012 yılları arasında sert düşüşler gözlemlenmiş. Fransa, Belçika ve Almanya pazarlarında ise bu yılların durgun geçtiği araştırmada belirtilmiş. Ayrıca diğer çarpıcı bir ifade ise; firma bütçelerinin daraltılmasıyla ortalama olarak 40 ayın üzerine çıkan filo yenileme sürelerinin yeni araba alımlarında azalmalara yıl açtığıdır. Tabi ki bu düşüler ile beraber ekonomilerde yavaş yavaş görülen toparlanmalar, yaşlanan filoların yenilenme süreçlerine gelinmesiyle Batı Avrupa ülkelerinde 2018 ve 2014 yılları arasında kiralama şirketlerinin yeni araba alımları için yıllık yüzde 3 oranında bir büyüme beklentisi oluşmaktadır.

İlgili yıllardaki Türkiye verilerine baktığımızda; Batı Avrupa ülkelerinin durgun geçirdiği o yıllarda ülkemizde erişilen yıllık yüzde 19 oranında büyüme rakamları, dünyadaki filo kiralama şirketleri için ülkemizi en önemli hedef ülkelerden biri hale getirdi. Ayrıca birçok lokal yatırımcının da araç kiralama pazarındaki fırsatları araştırmasına yönelik dikkatini çektiği gözlemlendi.

Yorum Yapın