BMW mi Mercedes mi Daha Hızlı?

Araba haberlerine en çok konu olan modellerin başını şüphesiz BMW ile Mercedes çekiyor ve bu konuda sıklıkla BMW mi Mercedes mi daha hızlı soruları yöneltiliyor. Bu kıyasıya araba karşılaştırma rekabeti yıllardır tartışılsa da, Alman devi iki firmanın kendilerine göre avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Dolayısıyla BMW mi Mercedes mi 2017 yılında da tartışılan bir soru olacak.

BMW mi Mercedes mi Daha Hızlı ?

Dediğimiz gibi, araba karşılaştırma yaparken bu sorulan en zor sorulardan birisi. Her iki araç da her yıl milyonlarca insan tarafından takip ediliyor, büyük rağbet görüyor. BMW mi Mercedes mi daha hızlı diye sorarken, akıllara da firmaların önemli modelleri BMW M3 ile Mercedes-AMG C63 gelmekte. Birbirine oldukça benzeyen bu iki araç, farklı sonuçlar veriyorlar ve BMW mi Mercedes mi 2017 sorusu en azından hız konusunda net yanıt bulamıyor. Çünkü her iki araç da 0-100KM arası hıza sadece 4.1 saniye gibi inanılmaz bir süre içinde erişiyor ve aralarında fark bulunmuyor.

Araba Karşılaştırma

CO2 emisyonu olarak BMW M3’ün Mercedes’e göre rakamları daha yüksekken, hız limitleri de hemen hemen aynı derecede. Buna rağmen BMW M3 Sedan modelinde 431 beygir bulunurken, Mercedes AMG C63’te ise 476 beygir mevcut. Tork değerlerine baktığımızda ise Mercedes’in modelinde 650, BMW M3 Sedan’da ise 550 tork görüyoruz. Yani kağıt üstünde AMG C63 bir adım önde gibi duruyor fakat hız performansı olarak, BMW mi Mercedes mi daha hızlı sorusunu yanıtlarken, ‘İkisi de aynı hızda’ demek mecburiyetindeyiz.

Ağırlık konusunda ise Mercedes biraz daha ağır bir otomobil çünkü BMW M3 1635 KG, AMG C63 ise 1715 KG ağırlığında. Yine de arada fazla bir fark olduğunu söyleyemeyiz ve bu durum hıza da pek yansımamış. Bulundurdukları devasa motora nazaran, gerek şehir içi, gerek şehir dışı yakıt performansında da son derece başarılı sonuçlar veren her iki araç da sınıfının en iyileri konumundalar. Dolayısıyla BMW mi Mercedes mi 2017 kıyaslamasına bu sene de net bir yanıt vermek zor. İki araç arasında seçim yapmayı düşünenler bunu kendi tercihlerine göre yapmalı çünkü arada bariz bir performans farkı bulunmuyor.

Güncel araba haberleri için sitemizi Facebook üzerinden beğenmenizi tavsiye ederiz…

Yorum Yapın