Başkentte Gezilecek En İyi 10 Yer | Ankara Araç Kiralama

Ankara’ya seyahat planlayanlara özel oluşturduğumuz bu yazı, aynı zamanda ”Başkentte gezilecek yer yok” diyenlere de cevap niteliğindedir. Elbette başkentte gezilebilecek birçok yer var. Ancak Ankara Araç Kiralama olarak biz, başkentte gezilebilecek en iyi 10 adresi paylaştık…

Ankara başta olmak üzere Türkiye’nin en önemli yerlerinden biri hiç şüphesiz Anıtkabir’dir. Ulu önder Atatürk’ün edebi istinatgahı olan adreste, Hürriyet, Zafer, Aslanlı Yol, Mozole, Hürriyet, Mehmetçik ve Tören Meydanı en önemli bölümler arasında yer alıyor. Başkentte ziyarete gelenlerin Anıtkabir’i ve Kurtuluş Savaşı Müzesi ile Anıtkabir Atatürk bölümlerini ziyaret etmelidir.

Şehrin ilk sanayi olma özelliğine sahip olan Rahmi M. Koç Müzesi’de görülmesi gereken adreslerden bir tanesi. 2005 yılında başkentin Altındağ semtinde açılan müze, Kanuni Sultan Süleyman döneminde inşa edilmiş olan Çengel Han isimli binada yer almaktadır. 1850 yılında günümüze sanayi alanında kullanılan çeşitli ekipmanlar, ilk televizyon, ilk daktilo ve taşımacılıkla ilgili nesneler bu müzede sergilenmektedir.

Ankara Araç Kiralama ‘nın Müze Önerileri

Müzelere alternatif isteyenler için Ankara Araç Kiralama şirketimiz Etnografya Müzesi, Anadolu Medeniyetler Müzesi ve Ulucanlar Cezaevi Müzesi’ni önerebilir. Başkentin Altındağ sınırları içerisinde yer alan Hamamönü’de keşfedilmesi gereken yerlerden biri. Hamamönü, 19. Yüzyıl sivil mimarlık örneği binaların restore edilmesi ile oluşturuldu. Önemli yeri arasında ise M. Akif Ersoy parkı ile park içerisinde bulunan M. Akif Ersoy Müze Evi yer alıyor.

Başkentin en önemli camilerinden olan Hacı Bayram Camisi ise 1428 yılına dayanan tarihe sahip. Bu yapıya ismini veren Hacı Bayram türbesi de caminin bahçesinde yer alıyor. 2011 yılında ibadete açılan cami, 1714’de Hacı Bayram Veli’nin torunlarından biri olan Mehmet Baba tarafından restore edilmiş.

Yapım tarihi tam olarak bilinmeyen Ankara Kalesi, Altındağ İlçesi sınırları içerisinde yer alıyor. Romalılar, Selçuklular, Osmanlılar ve Bizanslılar döneminde pek çok kez tadilat geçiren kale, milattan önce 2. yüzyıla kadar dayanan tarihe sahip. Günümüzde ise yılın belirli zamanlarında özel festivallere ev sahipliği yapıyor.

Başkentin simgelerinden biri de Atakule’dir. Ankara’nın ilk alışveriş merkezi olma özelliğine sahip Atakule, ülkemizin de ikinci alışveriş merkezidir. Özellikle döner restoranıyla meşhur olan Atakule 125 metre uzunluğa sahip. Ankara Araç Kiralama ‘nın son önerisi ise içerisinde birçok kafe ve restorandın bulunduğu Göksu Parkı’dır. Başkentte gittiğinizde buraya da mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz…

Yorum Yapın