Araç Kiralamak İçin İstenen Belgeler

Araç kiralamak için istenen belgeleri sizler için araştırarak rent a car firmalarından edindiğimiz bilgileri derledik…

Araç kiralama belli bir ücret karşılığında günlük, haftalık, aylık hatta yıllık tercih edilir. Araç kiralamadan önce, size uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Farklı sebeplerden araç kiralayabilirsiniz. Eğer seyahat etmek için kullanacaksanız, kiraladığınız aracın gerekli donanımlara sahip olması sizin menfaatinize olacak. Bu hizmeti veren birçok firma bulunur. Oto kiralama, araç kiralama, rent a car isimleriyle ulaşılması mümkündür. Dilediğinizi seçmek size kalmıştır.

Araç kiralarken önemli bir başka nokta aracın kira bedelidir. Bütçenizi aşan kira bedelinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ucuz araç kiralama hizmetinde ihtiyaç duyanlar daha uygun fiyat veren firmaları tercih etmelidirler. Oto kiralama konusunda tercih edilen firma gerekli bilgileri aktaracaktır. Firma hakkında bilmemiz gerekenleri anlatırken, öncelikle hangi belgelerin veya evrakların getirilmesi gerektiğini söyleyecektir. Ankara araç kiralama hizmetini, bu belgelerini hazırlamadan almanız mümkün değildir. Belgeler hazır olduğunda kiralama işlemi başlamış olur. Her firma genel olarak aynı belgeleri ister.

ankara_rent_a_car

Araç Kiralamak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

Sürücü Yaşı: Sigorta şartları gereği normal bir araç kiralama yaşı en az 18’dir. Fakat çoğu şirket alt limiti 21, orta ve üst sınıf araba için 25, lüks sınıf için en az 28 şartı arıyor.

Ehliyet Süresi: İster ekonomik, ister üst sınıf olsun oto kiralamak için 2 senelik ehliyete ihtiyaç vardır. Büyük araçların ehliyet süresi 3 senedir.

Ek Sürücü: Kiralanan araç birden fazla kişiler tarafından kullanılabilmesi için, kiralama öncesi bildirilmiş olması gerekiyor. Bu sayede sigorta  kapsamına ek sürücü alınmış oluyor. Ehliyet ve yaş kriterlerine ek sürücünün de uyması gereklidir.

Ankara Araç Kiralama Süresi: En az 1 gün için araç kiralanmalıdır. Daha az bir zaman olursa bile bir gün kabul edilmektedir.

Kilometre Sınırı: Kilometre sınırı kiralanan aracın ekranında gösterilir. Bu hızın aşılması halinde bazı rent a car firmaları tarafından ücret uygulanabilir.

Ödeme Yöntemleri: Kiralama işleminin tamamlanması için sıra ücrete gelmiştir. Kredi kartı veya banka havalesi ile ücretin tamamı yada yarısının ödemesi yapılır.

arac_kiralama

Depozif/provizyon: Kullandığınız süre boyunca kiraladığınız araçta oluşabilecek eksik yakıt, trafik ve park cezaları sigorta kapsamına girmeyen masraflar için teminat alınması gerekmektedir. Bu işlem araç kiralama sırasında kredi kartına provizyon uygulamasıyla gerçekleşir.

Teslim ve İade: Genellikle araç kiralama hizmeti veren firmaların genel prosedürüne göre kiraladığınız aracı hangi adresten teslim alıyorsanız aynı adrese iade edilir. Araç tesliminde geç kalınırsa yalnızca 1 saat beklenir. Geçen diğer zamanlar için ek ücret talep edilir.

Yakıt: Teslim aldığınız aracı alırken yakıt deposu kontrol edilip, aracın iadesi de aynı şekilde olmalıdır.

Yorum Yapın