Araba Karşılaştırma Honda Civic mi jetta mı?

Araba karşılaştırma sitelerinde karşımıza çıkan bir diğer soru da Honda Civic mi Jetta mı oluyor. Biri Japonya, diğeri Almanya menşeli olan bu iki aracın kendilerine göre avantajları-dezavantajları bulunuyor. Öyleyse Civic mi Jetta mı 2017 yılında nasıl bir seçim yapmak gerekiyor?

Honda Civic mi Jetta mı ?

Araba karşılaştırma yaparken her iki aracın da birbirine benzer olduğunu görüyoruz fakat Honda Civic, biraz daha pahalı.  Benzinli modellere baktığımızda, Jetta’da 1.4 litre TSI, Honda Civic’te ise 1.5 litre motor bulunuyor. Volkswagen Jetta, 150 beygir ve 184 torkla karşımıza çıkıyor ve Honda Civic’te ie 158 beygir, 138 tork bulunuyor.

Honda Civic mi Jetta mı sorusunu yanıtlamak kolay olmasa da, eğer araçlarda güvenliğe önem veren biriyseniz Jetta bu yönden farklı özelliklere sahip ve park pilotu, trafik alarmı, cruise control özelliği, sinyal sistemi ve dahasına sahip. Civic mi Jetta mı 2017 kıyaslamasında, aynı zamanda fiyatı pahalı olan Honda Civic’in, yıllık motorlu taşıtlar vergisinin de daha yüksek olduğunu görüyoruz. Elbette aracın daha yüksek bir beygir ve motor gücüne sahip olmasının bunda payı yüksek. 0-100KM hızlanma değerlerinde arada çok fark bulunmasa da, Volkswagen Jetta’nın yakıt kapasitesi hem daha yüksek, hem de gerek şehir içinde, gerek şehir dışında daha az tüketim gerçekleştiriyor. 2017 model Honda Civic, şehir içinde 100 KM mesafede 9.2 litre benzin tüketirken, şehir dışında ise bu rakam 5.2 litreye kadar inebiliyor. Volkswagen Jetta’da ise rakamlar daha az.

İki modelin araba karşılaştırma değerlerinde, elektronik özellikler olarak VW Jetta daha çok öne çıkıyor. Artık Volkswagen, araçlarının yol bilgisayarına Türkçe dil seçeneği de ekliyor ve arabanın iç dikiz aynası kendi kendine kararıyor, ambiyans aydınlatması, elektronik stabilizasyon ve dahası bulunuyor.

Her ne kadar Civic mi Jetta mı 2017 kıyaslamasında Volkswagen Jetta bir adım daha önde gibi dursa da, Honda Civic de oldukça başarılı bir araç. Civic’in fiyatları 75 bin – 95 bin TL arası değişim gösterirken, aynı zamanda Benzin-LPG karışımı modelleri de bulunmakta.

Yorum Yapın